BAŞKA BİR TEPEDEN 10.Teras Sergisi 26 haziran – 28 Ekim arası Elgiz Müzesi’nde

0 93

Sergide yer alan sanatçılar: Abdulkadir Hocaoğlu, Ahmet Aydın Atmaca, Aslı İrhan, Başak Cansu Güvenkaya, Burcu Erden, Bülent Çınar, Caner Şengünalp, Cemre Demirgiller, Çağdaş Erçelik, Fulya Asyalı, Furkan Depeli, Gizem Türkdoğan, Gözde Can Köroğlu, Halil Daşkesen, Kemal Özkan Arslan, Kutlu Alican Düzel, Muhammet Hanifi Zengin, Olcay Ataseven, Özgür Mehmet Sakallı, Pınar Yılmaz, Sanem Tufan, Tanzer Arığ, Timuçin Erk, Tuncay Koçay, Vasilisa Chugunova

2001 yılından bu yana sanat faaliyetlerine devam eden Elgiz Müzesi bu yıl 2000 metrekarelik açık hava alanında 10.Teras Sergisi Başka Bir Tepeden’i gerçekleştiriyor. Teras sergisi bu yıl da önceki yıllarda olduğu gibi açık çağrı ile gerçekleşti. İstanbul temalı bu heykel sergisine her bir sanatçı kendi İstanbul algısı ve imgesiyle katıldı. Kars, Isparta, Eskişehir, Ankara, İzmir ve İstanbul gibi apayrı şehirlerden heykeltıraşların yer aldığı bu sergi günümüz İstanbul’una içeriden ve dışarıdan bir yorum getirdi. Her bir bakış açısı İstanbul’un apayrı bir tepesinde –Maslak’ta- Elgiz Müzesi terasında buluştu.

Sanatçılar İstanbul’un sınırları belirsiz hanelerini, yükselen gökdelenlerini, daralan kişisel alanlarını, göçmenlerini, kalabalığını, metropol rehavetini anlattı. Bu şehri; birçok yolun sonunda yer alan, kendi yollarını barındıran ama yolların her gün yeniden çizildiği bir yer, bir huzursuzluk, gün geçtikçe tehdide dönüşen bir alan olarak tarif ettiler; şehirde yer bulmayı, ait olmayı denediler. Şehrin bilinen ve tekinsiz olmayan halini, şehrin ve mekânların değişimine rağmen toplumsal hafızada bıraktıklarını imgeleştirdiler.

Sergide pek çok şiire, şarkıya konu olmuş, tarihte neredeyse dünyanın merkezi olarak nitelendirilmiş, tarihi ve dokusuyla her daim yüceltilmiş İstanbul’un yıkıcı, bireye alan dahi bırakmayan değişken yaşam alanını, kalabalığını, rehavetini ve tüm kucaklayıcılığıyla içinde bireye yer bırakmayan halini bulacak, siz de kendi “önemsemediğiniz imge hazinenizi” arayacaksınız.

Seçici kurulunda Seyhun Topuz, Rahmi Aksungur, Nilüfer Ergin, Haşim Nur Gürel ve Can Elgiz’in yer aldığı sergiyi Ekim ayı sonuna kadar terasımızda görebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.