Lütfiye Kösten: “Sanat bize geçmişimizin, “şu an”ımızın, gelecekteki hayallerimizin, özlemlerimizin tanıklığını yapıyor.”

0 72
 
İzmir’de doğan Lütfiye Kösten, Dokuz Eylül Üniversitesi Resim Bölümü ve Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’nde öğrenim görmüş. Halen, Fransa’da Nantes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde master programına devam ediyor.
Ülkemizde 2000 yılından bu yana karma sergilere katılan Lütfiye Kösten çalışmalarında ataerkil bakış açısıyla oluşan/oluşturulan toplumsal cinsiyete karşılık veren bir duruş sergileyerek kadın olma durumlarını görselleştiriyor, bu duyguları aktarmaya çalışıyor.

 

Kösten’in son resimlerinden oluşan “Kimlik” serisindeki kadın portrelerinin en kuvvetli noktası gözler.. Kattığı derin anlam, çizgiler ile kuvvetlenen ifadeler, hüzünlü, sorgulayan portreler yaratmış.

Son resim serinizin öyküsü nedir?

Resimlerimde “kadın” her zaman baş kahraman oldu. Türkiye gibi ataerkil yapının yoğun hissettirildiği bir toplumda doğup büyüdüğümden resimlerimde bu bakış açısıyla oluşan/oluşturulan bir toplumsal cinsiyete karşı bir duruş oluştu.  Kadın olma durumlarını görselleştirmeye, bu duyguları aktarmaya çalışıyorum. Son çalıştığım  ”Geçmişten Gelen” serisi de bu duygularla ortaya çıktı.  

Devamı Basthome sanat sayfalarında..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.