Evren Karayel Gökkaya: “Günümüz sanatının genel görüntüsünün, günümüz toplumunu temsil ettiğini düşünüyorum.”

1 102

Evren Karayel Gökkaya’nın son sergisi “Kuş Bakışı” doğanın giderek yokolarak şehirlere yenik düştüğü günümüz dünyasını bir kuşun gözünden aktarıyor. Çaresizce seyirci kalarak…

Eserleriniz üzerinden sanatınızın gelişim ve değişimini anlatır mısınız? Son çalışmalarınızın hikayesi nedir? 


Kişisel değişim ve gelişimim ki bu durum toplumdan ayrı düşünülemez, zamanla birçok parametre ile bağlantılı olarak çalışmalarımda değişim, biçim, renk ve konu olarak kendini gösteriyor.

Son çalışmalarımın hikayesi de tam olarak bu “değişim” “dönüşüm” “oluşma” ve “bozulma” kavramları üzerine düşüncelerle bağlantılı. Bu kavramların hem birey olarak hem de genel olarak “Evren”deki karşılıklarını aradığımdan resimlerimde doğa ve kent görüntülerinden otoportreye uzanan bir konu çeşitliliğine rastlanıyor.

Doğanın kente dönüşümü, bir değişimi, bu değişim zamanında fütüristler’in coşkuyla karşıladığı bir oluşumu, bu oluşum son yıllarda faturasını ruhsal ve fiziksel bağlamda birey ve toplum olarak ağır ödediğimiz bozulmaları beraberinde getiriyor. Peki bu her şeyin sonunun geldiği anlamına mı geliyor? Dibe ayağımızı vurduktan sonra değişme ve dönüşme tekrar bozulma başlayana kadar olumluya yönelecek ve belki devran döndükçe bu döngü devam edecektir diye düşünüyorum.

Devamı:

1 yorum
  1. Adsız diyor

    Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.