Şefler ve Lezzetli Filmler

1 406

Yemek yemeyi, yemek pişirmeyi ve mutfağı seven sinema meraklılarına önereceğim filmler var.. Şef aşçıların ve mutfak serüvenlerinin yer aldığı bu lezzetli filmleri keyifle izleyeceğinizden eminim.

Babette’s Feast (Babette’in Şöleni)

1987
Yönetmen: Gabriel Axel
Oyuncular: Stéphane Audran – Bodil Kjer

Oscar’lı filmde Paris’te Café Anglais adlı büyük bir restoranın tanınmış mutfak şefi Babette, 1871 yılında politik nedenlerden dolayı Fransa’dan kaçarak Danimarka’ya sığınır. Ve küçük bir kasabada yaşayan bir din adamının iki kızına hizmetçilik yaparak hayatını sürdürür. Çorak, soğuk köyde malzeme kıt, yemekler basit ve lezzetsizdir.

Babette bir gün loto’dan büyük ikramiyeyi kazanır ve tüm parayı 12 kişi için hazırladığı ve Fransız mutfağının tüm inceliklerini taşıyan muhteşem bir şölene tahsis eder. İnsani arzu ve zevkleri günah sayan insanlar bu yemeğe önce direnirler ama sonra hazdan sarhoş olurlar. Menü muhteşemdir: “Amontillado” (tatlı İspanyol şarabı), “Potage à la Tortue” (kaplumbağa çorbası) – “Blini Demidoff au Caviar” (havyar ve kremalı krep) – “Caille en Sarcophage avec Sauce Perigourdine” (kaz ciğeri ve trüf soslu volovan hamurunda bıldırcın) – “Hindiba ve cevizli salata” – “Les Fromages” (peynirler) – “Savarin au Rhum avec des Figues et Fruit Glacée” (incir ve meyvelerle rum baba tatlısı)


Vatel 

2000
Yönetmen: Roland Joffé
Oyuncular: Gérard Depardieu, Uma Thurman, Tim Roth, Julian Sands

16. yüzyıl saray debdebesini izleyebileceğiniz bir film..
Kral XIV. Louis’i şatosunda ağırlayacak olan Kont de Conda ziyafeti organize etmek için görkemli ziyafet organizasyonları ile tanınan krem şanti’nin (Fransa’nın Chantilly kasabasına ithafla!) yaratıcısı François Vatel’i görevlendirir.

Filmin bir yerinde kraliçe flört etmekten çekinmediği şefe sorar: “Gücünü nereden alıyorsun?” Vatel’in cevabı şefler için unutulmaz bir replik: “Yaratıcılığım ve insanları şaşırtabilme yeteneğimden!”
Film boyunca danteller, fırfırlar, dekorlar, süs ve püslerle donatılmış masaları, mutfaktaki serüveni ve siyasi gelişmeleri izleriz..

Filmin sonu ise bütün bu şaşaadan sonra oldukça trajiktir.. Menüdeki yemekler için ısmarladığı balıklar şatoya teslim edilemez, çünkü balıkçılar o gün denizden elleri boş dönmüşlerdir. Bunu başarısızlık olarak kabul eden Vatel intihar eder..The Cook the Thief his Wife and her Lover (Aşçı, Hırsız, Karısı ve Karısının Aşığı) 
1989
Yönetmen: Peter Greenaway
Oyuncular: Richard Bohringer, Helen Mirren, Tim Roth

Gerilim ile komedinin başarıyla harmanlandığı bir film. Korkunç Haydut Albert, adamları ve karısı Georgina ile birlikte her akşam aynı lokantada kurdurduğu açgözlü sofrada yemek yemektedirler.

Albert’in saçtığı dehşet yüzünden Fransız aşçı Richard, yemek aralarında Georgina’nın aşığı Michael ile mutfak köşelerinde yatıp kalkmasına göz yumar. Şu sözü ile de akıllarda kalır: “Siyah olan (havyar) pahalıdır, insana ölümü yiyerek yenme hazzını yaşatır çünkü!”

 


Fried Green Tomatoes (Kızarmış Yeşil Domatesler) 
1991
Yönetmen: Jon Avnet
Oyuncular: Kathy Bates, Jessica Tandy

Mütevazı konusuna rağmen “Kızarmış Yeşil Domatesler” 1991 yılının bir hayli ses getiren prodüksiyonlarından biri olmuştur. Evliliğinde problemler yaşayan Evelyn, bir gün huzurevinde sevimli bir hanımla tanışır.

Ninny Threadgood ona, 1920’ler Amerika’sında siyah-beyaz çatışmasının en yoğun olduğu günlerde, Whistle Stop’da yaşamış iki genç kadının dosluklarını anlatır. Idgie ve Ruth birbirinden farklı karakterlerde olsalar da çok iyi anlaşan iki arkadaştır. Birçok zorluğa birlikte göğüs geren Idgie ve Ruth’un öyküsünden ilham alan Evelyn, Ninny’nin de yardımıyla kendi sorunlarının üstesinden gelmeyi başaracak ve hayata yeniden tutunacaktır.


Like Water for Chocolate (Acı Çikolata)
1992
Yönetmen: Alfonso Arau
Oyuncular: Marco Leonardi – Lumi Cavazos

Gözden uzak bir Meksika kasabasında geçen hikayede, La Garza ailesinin en küçük kızı Tita evlerinin aşçısı Nacha’nın eteğinden ayrılmadan  mutfak sırlarını öğrenerek büyür. Geleneklerine göre en büyük ablası evlenmeden ona sıra gelmeyecektir. Yaşlı annesine o bakmak zorundadır. Pedro ile birbirlerini sevmektedirler ancak aralarında koca bir gelenek durmaktadır.

Bir başka talihsizlik ise annesinin Pedro’yu ablasıyla evlendirmek istemesidir. Pedro, Tita’ya yakın olabilmek için bunu kabul eder. Artık aynı çatı altında olmak zorundadırlar. Tita, acı tatlı bütün duygularını, tutkusunu, sevgisini, hüznünü yemeklerine yansıtarak yaşamaya başlar.

 

Big Night (Büyük Gece) 
1996
Yönetmen: Campbell Scott + Stanley Tucci
Oyuncular: Tony Shalhoub, Ion Holm, Stanley Tucci , Isabella Rossellini.

Film, İtalya’dan Amerika’ya göç etmiş iki kardeşin restoran işletme öyküsünü anlatıyor. Ağabey Primo aşçıdır, küçük kardeş Secondo ise müdür. İşleri kötü gitmekte,  gidişatı düzeltmek için çareler aramaktadırlar.

Primo geleneksel mutfağa sadık kalmakta ısrarlıdır. Yemek ve mutfak ona göre büyük bir seremonidir. Secondo ise yenilikçi olmaktan yanadır. Ünlü bir caz sanatçısını restorana davet eder. Davet iyi geçerse kendileri için iyi bir reklam olacağını düşünmektedir.

Aşçı ağabey Primo’ya düşen, en güzel tariflerini kullanarak unutulmaz bir yemek hazırlamaktır..


Sucré Salé (Tatlı Tuzlu)

1997
Yönetmen: A.Lee
Oyuncular: Sihung Lung, Kuei-Mei Yang, Chien-Lien Wu
Taipei’nin en önemli şef aşçısı olan Chu, onaltı yıldan beri duldur ve üç yetişkin kızı vardır.

Kimya öğretmeni Jen aşırı dincidir. Çekici bir işkadını olan Kien’in hedefi bağımsızlığını kazanmaktır. Genç öğrenci Ning ise bir fast-food çalışanıdır.

Aile yaşamlarının eksenini babalarının büyük bir titizlikle sürdürdüğü değişmez yemek rituelleridir. İçine kapalı bir adam olan Chu’nun tek iletişim şekli yemek pişirmektir.

Woman on Top (Üstteki Kadın) 
1999
Yönetmen: Fina Torres
Oyuncular: Penélope Cruz – Murilo Bénicio – Harold Perrineau Jr., Mark Feuerstein, John de Lancie, Anne Ramsey, Ana Gasteyer

Çok güzel bir kadın olan Isabella, kocası Toninho ile birlikte Brezilya’da, çalıştırdıkları restoranda aşçılık yapmaktadır. Çocukluğundan beri daima kontrolü elinde tutmasını ve üstte olmasını gerektiren bir hastalığı vardır.  Ailesi okyanus tanrıçası Yemenja’ya dua ederek onu bu dertten kurtarmasını istemiş, ancak bu sayede Isabella sadece çok iyi yemek yapma gücünü elde edebilmiştir. Artık amacı çok iyi bir şef aşçı olmak ve dünyaca tanınmaktır.

Evliliğinde problemler yaşamaya başlayınca evi ve restoranı terkeder. Soluğu San Francisco’da zenci gay arkadaşının yanında alır. Şöhret onu beklemektedir.


Dinner Rush (Akşam Yemeği Saldırısı)
2000
Yönetmen: Bob Giraldi
Oyuncular: Danny Aiello – Edoardo Ballerini

Eski mafya adamı Louis Cropa, Newyork’ta ünlü bir İtalyan restoranının patronudur. Deneysel egzotik yemekleriyle tanınan oğlu Edoardo restoranın şef aşçısıdır. Oğlu gibi sevdiği Duncan da yardımcı aşçıdır. Müzmin bir kumarbaz olan Duncan’ın maalesef mafyaya çok borcu birikmiştir.

O gece restoranın çok ilginç müşterileri vardır. Ünlü bir yemek eleştirmeni, Duncan’dan borcunu tahsil etmek isteyen mafya üyeleri ve yerel güvenlikten bir dedektif..

 


Le Chocolat (Çikolata)
Yönetmen: Lasse Hallström
Oyuncular: Juliette Binoche – Johnny Depp
2000
Joanne Harris’in aynı isimli romanından uyarlanmış çok keyifli bir film.
Vianne Rocher, altı yaşındaki kızı Anouk ile birlikte 1959 kışında bir Fransız kasabasına (Lansquenet-sous-Tannes) gelir. Buraya yerleşir ve bir çikolata dükkanı (La Chocolaterie Maya) açar. Kasabalılar Vianne’ın çikolatalarını çok sever.

Her müşterisinin karakterine özel çikolata yapan, ateist ve kırmızı ayakkabı giyen bu çikolatacı kadın kasabanın yaşamını değiştirir. Belediye başkanı güzel ve haz veren her şeye olduğu gibi bu ilginç çikolatacıya da karşıdır.

Çekiciliğinin zirvesindeki Johny Deep ise bu filmde, nehirde bir teknede gitar çalarak yaşayan İrlandalı bir çingeneyi canlandırıyor.

 


Mostly Martha
2001
Yönetmen: Sandra Nettelbeck
Oyuncular: Martina Gedeck, Sergio Castellitto, Maxime Foerste

Martha’nın üm hayatı mesleği üzerine kuruludur. Psikiatrına her seansta yeni bir yemek reçetesini sunması oldukça ilginç..

Hamburg’daki şık bir restoranın şef aşçısı olan Martha’nın kardeşi bir trafik kazasında ölür. Hayatına giren küçük yeğeni ve çalıştığı restoranda çalışmaya başlayan yakışıklı İtalyan aşçı Mario ile birlikte değişen hayatı filmin konusunu oluşturuyor.

2007’de yönetmen Scott Hicks aynı senaryoyu No Reservations (Aşk Tarifi) adı ile tekrar çekti. Bu sefer oyuncuları  Scott Hicks, Catherine Zeta-Jones ve Aaron Eckhart idi.


Tortilla Soup (Tortilla Çorbası) 
2001
Yönetmen: Maria Ripoll
Oyuncular: Hector Elizondo – Raquel Welch – Jacqueline Obradors

Meksikalı emekli bir şef aşçı olan Martin Naranjo, üç kızı ile birlikte Losangeles’taki evinde yaşamaktadır. Karısının ölümünden sonra tat ve koku duyularını kaybeden Martin, yaşama ve yemek yapmaya olan tutkusunu kaybetmez. Aileyi bir arada tutmak için geleneksel pazar yemekleri düzenler; üç kızının da bu yemeklere katılması için ısrarlıdır.

Sık sık misafir ettikleri Hortensia’nın amacı Martin ile evlenebilmektir.

 

 


Ratatouille
Yönetmen: Brad Bird
2000
En iyi animasyon film dalında Oscar ödülü bulunan bu eğlenceli film, bir şefin ve ona yardım eden fare Remy’nin maceralarını anlatıyor.

Remy, ailesinin tüm karşı gelişine ve bir fare için imkansız olmasına rağmen, büyük bir aşçı olma hayalleri kurmaktadır. Kader Remy’yi Paris’in kanalizasyonlarına attığında, kendini ünlü şef Auguste Gusteau’nun restoranın altında bulur. Ve burada bir aşçı yamağının dostluğunu kazanır. Müthiş ikili şaşırtıcı işler çıkarmaya başlarlar..

 


Julie ve Julia
2009
Yönetmen: Nora Ephron
Oyuncular: Meryl Streep – Amy Adams

Birçok yemek tutkununu sinema salonlarına çeken film gerçek bir hikayeyi anlatıyor. Farklı zamanlarda yaşamış yemek tutkunu iki farklı kadının hayat hikayelerini anlatıyor.

Julie Powell bir blogger, Julia Child ise ünlü bir şeftir. Mutlu bir evliliği olan Julie, Julia’nın “Mastering the Art of French Cooking” kitabındaki tarifleri esas alarak yaptığı yemekleri ve deneyimlerini blogunda paylaşmaya başlıyor.  Filmde Julie’yi Amy Adams, Julia’yı ise Meryl Streep canlandırıyor..

Hayranları Meryl Streep’i bu filmdeki rolüyle bir kez daha sevecekler..

 


Soul Kitchen 
2010
Yönetmen: Fatih Akın
Oyuncular: Adam Bousdoukos – Birol Ünel

Hamburg’da bir sanayi mahallesinde terk edilmiş bir fabrika binasını satın alarak Soul Kitchen adını verdiği restorana dönüştüren Zinos’un öyküsü.

Eğlenceli, lezzetli ve romantik bir film. Sarışın aşkı, serseri kardeşi, çılgın aşçısı ve imkansızı başaran restoranı arasında yaşam mücadelesi veren Zinos feraha çıkabilecek mi? Vergi memuru, hijyen denetimi ve dolandırıcı arkadaşından paçayı kurtarabilecek mi?

Filmin bir sahnesinde Zinos’un bel fıtığını düzelten Türk Hoca’ya dikkat!

 


Les saveurs du Palais (Sarayın Lezzetleri)
2012
Yönetmen: Christian Vincent
Oyuncular: Catherine Frot

Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand’ın 1988 – 1990 yılları arasındaki  aşçısı Danièle Mazet-Delpeuch’den esinlenerek yapılmış filmde Elize Sarayı mutfak entrikalarını izleyeceksiniz.

Geleneksel Fransız mutfağındaki yeteneği ile başkanın özel aşçısı olmayı başaran Hortense, kendisini kıskanan ve çelme takmaya kalkanları güçlü karakteri ve özel yetenekleri ile alt etmeyi başarıyor.Estomago
2012
Yönetmen: Marcos Jorge
Oyuncular: Joao Miguel, Fabiula Nascimento, Babu Santana

Raimundo Nonato köyden şehre beş parasız inerek kendine bir yaşam kurmaya çalışan saf bir adamdır. Birçok ayak işinde, kenar mahalle restoranlarında çalışır. Bir fahişe ile arkadaş olur.

Aşçılık yeteneğini fark ettiğinde çalıştığı döküntü restoran iş yapmaya başlar.

Ama işler ters gider. Hapse düşer. Buradaki azılı suçluların arasında imkansızlıklar içinde yemek pişirme yeteneği sayesinde çok sevilir, korunuz..

Latin film festivallerinden tam 17 ödüle layık görülen bu film bir umut ve iyi niyet filmi.  Mutlaka seyredilmeli.

 


Comme un Chef (Şef gibi)
2012
Yönetmen: Daniel Cohen
Oyuncular: Jean Reno, Michael Youn

Üç yıldızlı şef Alexandre Lagarde işine çok düşkün, çok titiz ve kibirli bir  aşçıdır. Jacky Bonnot ise özel yemek yeteneklerini hayata geçirememiş, kendisine uygun olmayan ufak tefek işlerle geçinmeye çalışan ve bir gün şef olmayı hayal eden bir adamdır.

İkisinin yolları ilginç tesadüflerle kesişir. Alexandre Lagarde, Bonnot’un çok özel tat ve koku duyularının farkına varır.

Lezzetli bir komedi. Özellikle Jean Reno sevenler bayılacak..

 


The Chef (Şef)
2014
Yönetmen:  Jon Favreau
Oyuncular:  Robert Downey Jr., Scarlett Johansson, Sofía Vergara ve Robert Downey Jr., John Leguizamo, Dustin Hoffman ve Oliver Platt

Şef Carl Casper çalıştığı şık restoranda kendi tariflerini pek kullanamamakta, nefis  yemekleri olduğu halde bunları lokantanın menüsüne sokamamaktadır. Mutsuzluğu yaratıcılığını köreltmeye başlar.

Restoranın trafiği düşmektedir. Üstüne üstlük önemli bir yemek yazarının olumsuz eleştirileri  Carl’ı başka bir şey denemeye iter. İkinci el bir bir yemek karavanı alarak kendi işinin patronu olur! Oğlu Percy ve eski arkadaşı Martin’in yardımıyla yollara düşer. Özgürlüğü onu yeni yemeklere ve yeni lezzetlere çağırmaktadır. Yaşama sevincini yemeklerine aktardıkça karavanın ünü yayılmaya başlar..The Hundred-Foot Journey
2014
Yönetmen: Lasse Hallström
Oyuncular: Helen Mirren, Om Puri, Manish Dayal, Charlotte Le Bon

Bombay’da yaşayan Hassan Haji, dedesinin işlettiği restoran sayesinde çocukluğunda tanışmış mutfakla.. Yetenekli bir aşçı olduğunda da dedesinden miras kalan restoranı işletmeye başlamış. Ancak beklenmedik bir trajedi onu memleketinden uzaklaştırıp ailesiyle birlikte Fransa’ya atmış.

Küçük bir kasabada yaşamaya başlayan aile, varını yoğunu ortaya koyarak otantik bir restoran açıyor. Egzotik Hint mutfağı bölgede yaşayanlar için büyük bir değişiklik, kısa sürede dikkat çekiyor, ilgi görüyor.

Ancak tam karşılarındaki diğer restoranda bu durumdan rahatsız biri vardır. Ünlü ve kibirli bir şef, Madam Mallory…

 


Burnt (Çok Pişmiş)
2015
Yönetmen: John Wells
Oyuncular: Bradley Cooper, Sienna Miller, Daniel Bruhl, Emma Thompson, Uma Thurman

Adam Jones Paris’te iki yıldız şef iken kariyeri içkiye düşkünlüğü, uyuşturucu ve kibiri yüzünden tehlikeye girmiş, bir zamanların büyük şefidir.

Londra’ya gider. En iyileri ekibine alarak çalıştığı restorana üç yıldız kazandırmak için kolları sıvar. Temiz bir sayfa açmak istemektedir. Kirli mazisi ve kendisiyle mücadelesinde başarabileceğine ihtimal vermezken.. İzleyin..

Çok hırslı, mükemmeliyetçi ve burnundan kıl aldırmayan tipleme ile yakışıklı aktör bu filmde çok başarılı.  Yemek sahneleri ise izlenmeye değer.

1 yorum
  1. Adsız diyor

    Yıllar önce izlediğim ama şimdi bir türlü bulamadığım filmin çeviri ismi lezzer aırları. Baş roldeki genç kadın Aşçılık okulundan mezun olur sonra restoran işleten annesinden izin ister şehir dışına çıkıp çalışmak için. Annesinin bir şartı vardır. Öncelikle kendi restoranının mutfağında gireceği sınavı başarıyla vermesi şartıyla ona izin verecektir. Szorlu sonavı atlatan kadın şehir dışına çıkar ve çalışmaya başlar damak tadına çok düşkün titiz bir genç bir iş adamın evindeki mutfalta yemek yapar fakat patronuyla hiç karşılaşmaz patronun asistanı yaşlı bir adamla muhatap olur. Daha sonra bir gün tesadüf eseri bir barda tanışıp aşık olduğu adam aslında patronudur ve patronun asistanı yaşkı adam yıllar önce anneainden ayrılmış babası çıkar film çok güzel hatırlayan varsa lütfen yazabikir mi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.