Hakkımda

İstanbul’da doğdum. Notre Dame De Sion Fransız Kız Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu mezunuyum. Üniversite yıllarında gazetecilik ve turist rehberliği yaptım.

Fotoğraf: Fahrettin Şankaynağı, 2018
Günaydın Gazetesi’nde Tevfik Yener ekibiyle üç yıl (ilk çıkan Posta Gazetesi’nde köşe yazarlığım dahil) çalıştıktan sonra halkla ilişkiler sektörüne geçtim.
A&B Halkla İlişkiler Şirketi’nde mesleğimizin duayeni rahmetli Alaeddin Asna ile üç yıl çalıştım. Boeing, British Airways, Beymen, BMW, Benetton, Kodak, Philip Morris markaları basın haberleşmesi sorumlusuydum.

1981’de evlendim. 1988’de kızım Suna’yı doğurdum ve bir yıl çalışmaya ara verdim.

1989’da Yapı ve Kredi Bankası‘na girdim. Bireysel bankacılığı lanse ettiği en parlak yıllarında (Burhan Karaçam’ın Genel Müdürlük yılları) Genel Müdür Yardımcısı Ömer Kayalıoğlu’na bağlı Basın ve Halkla İlişkiler Uzmanı olarak çalışmaya başladım. Galatasaray’daki Kazım Taşkent Sanat Galerisi yeni kurulmuş, Maslak’taki genel müdürlük binasına yeni taşınılmıştı.

 

1992’de Oyak Renault‘ya geçtim. Renault 19’un lanse edildiği, Pierre Poupel’in genel müdürlük yaptığı yerlileştirme çalışmalarının zirve yıllarıydı. Basın ve Kurumsal İletişim Müdürü olarak 1997 yılına kadar Paris Merkez – Bursa Fabrika – İstanbul Genel Müdürlük arasında mekik dokudum. Renault 19, Megane, Twingo, Safrane modellerinin basın lansmanlarını yönettim. Oyak Renault’nun kurumsal dergisi Bizbize’yi tasarladım ve genel yayın yönetmenliğini yaptım. Renault’da çalıştığım yıllarda Renault, Formula 1’de beş yıl üstüste markalar ve pilotlar dünya şampiyonu idi.

1997’de işimden de, eşimden de ayrıldım..

Kendi iletişim danışmanlık şirketimi (Ayşe Gülay Hakyemez Basın Tanıtım Hizmetleri Ltd.Şti.) kurdum. HotiçLykia World, Rotaforte Fuarcılık,Esselte-Leitz, Johnson&Johnson, Group4SecuricorDeniz Tunç Tasarım gibi ulusal ve uluslararası şirketlere, doktor (Op. Dr. Semih GökOp. Dr. Hasan İlkehanDoç.Dr. Sinan Çomu), ressam ve yazar gibi kişilere basın ve sosyal medya danışmanlığı hizmeti verdim.

 

Aralıksız 30 yıldır sürdürdüğüm çalışma hayatımı 2007’de dondurup İstanbul’dan ayrıldım. Ekonomik krizlere, müşteri kaprislerine, aşk acısına, aşırı tüketime veda ettim. Toprakla, hayvanlarla, çiçeklerle, orman ve denizle haşır neşir, köyden az uzak bir çiftlik bozuntusunda tek başıma deneysel bir hayat sürmeye başladım. Yaşamı, insanları ve kendimi sorguladığım bu dönemde, sandığımdan çok daha cesur ve her ortamda yaşayabilecek gücümün olduğunu fark ettim.Doğayla ve hayvanlarla iletişim kurabilip kolayca uyum sağlayabildiğimi, maceracı ve serseri ruhumu, bohem yanımı keşfettim. Çocuk masalları yazmaya, suluboya resim yapmaya başladım. Ektim, biçtim, pişirdim, örgüler ördüm. Takılar tasarladım.
İki yıl (2007-2009 arası) süren bu şahane deneyimden sonra yaşam biçimim değişmişti artık.. Bu bir inziva değil, bir meydan okumaydı. Birçok lüksümden vazgeçebildiğim halde özgürlüğümden taviz veremeyeceğimi anladım. Daha yavaş ve doğaya daha yakın yaşamaya, daha az tüketmeye, daha sağlıklı beslenmeye ve samimiyetsiz insanlardan uzak durmaya kararlıydım artık..En büyük zenginliğim dostlarım ve ailem. Gurur duyduğum bir kızım var. Başarılı bir gastronomi şefi ve Londra’da yaşıyor. Kız kardeşim ise bir başka gurur kaynağım. Ünü ülke dışına taşmış bir tasarımcı…
Bugün dayatılanı değil, özgün yaşamımı, değer verdiklerimle sürdürmeye devam ediyorum. Doğayı, sanatı, tasarımı, sağlığı ve çocukları önemsiyorum.Halihazırda çalışmaktan keyif aldığım kişi ve kurumlar için basın danışmanlığı, blog içerik editörlüğü, sosyal medya haberleşmesi hizmeti veriyorum.Haziran 2013’den Ocak 2017’e kadar Bast Home Dergisi‘nin sanat editörlüğünü  yaptım..

 

2008 – 2017 yılları arasında Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi olduğum Lokomotif Kültür ve Sanat Derneği için gönüllü olarak kültür ve sanat projeleri tasarladım, sanat etkinlikleri yönettim, Lokomotif’e üye sanatçılar için basın haberleşmesi ve sosyal medya çalışmaları yaptım. 2018’de derneğin başkanlığına seçildim.

Deneysel arkeoloji projeleri yürüten 360 Derece Araştırma Grubu‘nun üyesiyim.

Mart 2015’den beri Eski Datça’da yaşıyorum. Planladığım gibi.. Sade, yavaş, doğal.. Yaşadığım yere katkım olmalı düşüncesiyle Mart 2018’de Datça Kent Konseyi Kültür Sanat Bilim Grubu’nun kurulmasında önayak oldum. Halen başkanlığını yürütüyorum. Grubun çalışmalarında ağırlığı çocuk sanat atölyeleri oluşturuyor. Küratörlüğünü üstlendiğim Datça’da yaşayan 21 sanatçının eserlerinden oluşan “Datça Ruhu” sergisinin ilgiyle izlenmesi bizi oldukça yüreklendirdi. Yeni projelere hazırlanıyoruz.

Ekim 2018’te üç çocuk kitabım (Kar Tanesi Pastası, Renkli Yağmur Damlası, Fenerköy’de Fırtına) Altın Kitaplar’dan yayınlandı. “Fenerköy Öyküleri” olarak adlandırdığım kitaplarımın imza günlerinin ilkini Datça’da gerçekleştirdik. Aralık 2018’te Ankara’da üç okulda birden düzenlenen imza günlerimde çocuklar için daha çok şey üretmeye karar verdim.

Sık seyahat ediyorum. Bazı gezi izlenimlerimi de yazıyorum..

Çok emek vererek hazırladığım bu blog, çoğunluğunu sanatçıların oluşturduğu çevremdeki başarılı üretken kişilerle ve çocuklarla sohbetlerimizi içeriyor.

“Bir Başka İstanbul” ve “Bir Başka Datça” da yer almasını arzu ettiğiniz kişiler, mekanlar, etkinlikler varsa haber verin. Değişik renkleri-sesleri, değerli çalışmaları yüreklendirelim, yaratıcı fikirleri duyuralım…

Önerilerinizi, eleştiri, yorum ve haberlerinizi bekliyorum..
Sevgilerimle,

Ayşe Gülay Hakyemez
aghakyemez@gmail.com