Melih Püskülcü’nün “Yüzler” sergisi İstanbul Galeri Selvin’de 11 Ekim’de açılıyor..

0 101
“Yüzler” sergisinden… Melih Püskülcü

Resim ve felsefe alanlarında çalışmalarını sürdürmekte olan Melih Püskülcü’nün “Yüzler” resim sergisi 11 – 30 Ekim 2018 tarihleri arasında İstanbul’daki Galeri Selvin’de izlenebilir.

Yirmibeş yıla varan çalışmalarında resmin peyzaj ve ölüdoğa konularının yansıra portrelere ağırlık vermiş ve figüratif soyutlama diyebileceğimiz bir tekniği benimsemiş olan sanatçının sergiyle ilgili yazdıklarını paylaşmak isterim:

“Heidegger’a göre varoluşun temel kategorileri ya da temel biçimleri şöyle sıralanır; hal ya da duygu, anlama ve konuşma.

Bu üçü içinde hal ya da duyguyu (stimmung) ele aldığımızda, bir varlık kipi olarak en temel halimizin endişe (kaygı-angst) olduğunu belirtir. Bu endişe ya da kaygı, nesnesi belli olmayan türde bir korku olarak da ifade edilebilir. Geleceğin belirsizliğinin üzerimizdeki sürekli etkisi diyebiliriz buna!

Son yıllarda üzerinde çalıştığım bu insan yüzleri bu türden bir varoluşsal kaygının dışavurumunun izlerini taşımakta. Ancak belirtmeliyim ki bu yüzler bu izlenimi yaratsın diye değil, çalışmanın hezeyanı içinde kendiliğinden, adeta karşı konulmaz bir biçimde beliriyor.

Bunun en büyük nedeni de muhtemelen, kalabalıklar içinde sürekli olarak izlediğim tek tek yüzlerin birinden diğerine gide gide bir insan idesine evrilmesi; tüm zamanların tedirgin insanına!”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.