Sevim Arslan’ın “Dokuma” isimli sergisi 7-24 Haziran Galeri Selvin 2’de..

0 99

“Binlerce yıllık gelenekten gelen dokuma tekniklerinin görsel farklılıkları ve estetik yapısı bir sanat yapıtının oluşması için fazlasıyla yeterli ögeleri elde etmemize olanak sağlıyor. Temel dokuma prensiplerini estetik yapı elemanı olarak ele alırken, ipliklerden bir palette boya karıştırırcasına elde ettiğim renklerle dokuma resim dilini oluşturuyorum ve bir yandan da estetik olanla pratik olan arasında kurulanı işaret ediyorum. Soyut ve somutun iç içe kullanıldığı bir anlatım biçimi seçtim, yalın ve özgün bir tavrı olan dokumanın peşindeyim. Geleneksel motiflerden seçtiğim ayrıntılardan örülerek oluşan “mühür”lerle yüzeyde oynanan oyunlar geleneksel yapının hem dışına çıkıyor hem içinde kalıyor. Dokuma eylemi bir süreçtir aslında, burada dokuyarak oluşan en yalın haliyle zamandır bir yanıyla…” Sevim Arslan, bu sözlerle anlatıyor çalışmalarını ve sergisinin hikayesini..

 

Sanatçı, 1987’de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun oldu. 1990’da Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yüksek Lisansını tamamladı. 1996’da Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden Sanatta Yeterlik aldı. 2013’te Yardımcı Doçent unvanını aldı. Halen Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

 

Türk Halı Sanatı ve Avrupa halı dokumaları alanında araştırmaları ve yayınları bulunmaktadır. Dokuma, resim ve özgün baskı resim alanlarında uluslararası ödülleri bulunan sanatçı, ulusal ve uluslararası pek çok kişisel, karma sergi ve bienallere katılmıştır.

Ödülleri:
İstanbul Exlibris Akademisi Derneği’nin “Exlibris İstanbul 2000” yarışması birincilik,

2. Concorso Internazionale Ex-libris Lomazzo (Como-İtalya) mansiyon,
1-st International Exhibition of Miniature art Czestochowa 2000 Polonya, mansiyon,
2001 İstanbul Exlibris Akademisi Derneği’nin Nazım Hikmet yarışması Kültür Bakanlığı teşvik ödülü,
2003 TRT II. Resim ve Seramik yarışması birincilik,
The Fine Arts International Contest 2008 ”Antonio Gualda Composer”, Granada, İspanya, onur mansiyonu,
2011 “Bienal İzmir” 1. Uluslararası İzmir Sanat Bienali  ödülleri..
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.