Datça’da Badem Çiçeği Festivali…

2 83


Datça’nın kimliğine uygun, doğasına, kültürüne, insanına çok yaraştığını düşündüğüm bir festival Badem Çiçeği Festivali.

16 -18 Şubat tarihleri arasında Datça Sapphire Hotel öncülüğünde, Datça Belediyesi, Muğla Ticaret Odası, Datçalı turistik tesis ve esnafın desteği ve katılımıyla ilk defa bu yıl gerçekleştirilecek. Festival Koordinatörü Özge Atalay ile konuşurken bu festivalin emin ellerde olduğunu düşündüm. Kalıcı olacağından eminim..

Önce özgeçmişiniz ve mesleğinizi konuşalım..
Avusturya Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenim gördüm. Mezun olduktan sonra ilk olarak Eczacıbaşı şirketinin Pazarlama Departmanı’nda çalışmaya başladım. Üç senelik bir kurumsal hayat deneyiminden sonra, kariyerime farklı bir yön vermeye karar verdim ve bir spor odaklı etkinlik ve reklam ajansına geçiş yaptım.

Datça’ya yerleşme öykünüz nedir?
Sanırım büyük şehir hayatından biraz erken sıkıldım.. İstanbul’da günlük hayatta var olma mücadelesinin aslında çok vakit alan birşey olduğunu ve beni mutsuzluğa ittiğini farkedince, vaktimi daha verimli kullanabileceğim ve daha üretken olabileceğim bir yerde olma ihtiyacı hissettim. Bu sebeple, bir kaç sene önce Datça’ya yerleşmiş olan ailemin yanına geldim.

Datça Badem Çiçeği Festivali’nin ortaya çıkış hikayesini rica edebilir miyim?
Datça’da yaşayanlar bilir; badem çicekleri açtığında eşsiz bir görünüme bürünür buralar. Badem ağaçlarının beyaz, pembe çiçekleri ovaları vadileri süsler, adeta kar yağmış gibi görünür. Bu güzelliğin Datça dışına taşınmasının, daha fazla insanın bu güzelliğe şahit olmasının sağlanması gerektiği eminiz ki ilk kez bizim aklımıza gelmemiştir.. Kardeşimle beraber Datça’da sezonu uzatmak, kışın Datça’ya turist çekerek işletmelere kazanç sağlamak için ne projeler yapılabileceği üzerine çalışmalar yaparken ortaya çıkardığımız projelerden biri oldu bu. Hemen harekete geçmeye karar verdik ve projeyi ilk olarak Datça Belediyesi’ne sunduk. Aldığımız olumlu bildirimler sonrası beraberce hızlı şekilde çalışmalara başladık.

Datça’nın turizmine katkı sağlayacağından emin olduğumuz bu festivalin ziyaretçilere sunacağı ücretli ve ücretsiz programları nelerdir?
Festivalin en önemli bölümünü panayır alanları oluşturacak. Cumhuriyet Meydanı, Eski Datça ve Palamutbükü’nde oluşturulacak panayır alanlarında birbirinden renkli etkinlikler olacak. Müzik dinletileri, dans gösterileri, doğal ürünler ve badem üretimi üzerine söyleşiler gibi pek çok etkinlik ziyaretçilere ücretsiz olarak sunulacak. Panayır alanlarında yer alan standlarda da badem ürünlerinden hediyelik eşyalara, yöresel yemeklerden seramik, cam ürünlere, birbirinden farklı ürünlerin satışı gerçekleşecek. Ayrıca her gün merkezden kalkışlı olarak ücretli yarımada turları gerçekleşecek; Knidos – Palamutbükü Turu, Eski Datça – Hızırşah Turu ve Knidos Şarapçılık Bağ Turu. İsteyenler, önceden rezervasyon yaparak bu turlarda yerini alabilecek.

Sponsorların festivale ne gibi katkıları olacak?
Bu festival, özel girişimle yola çıkılmış bir organizasyon olsa da, öncelikle Belediyemizin çok önemli destekleri söz konusu. Belediye Başkanımız Gürsel Bey’in ilk günden itibaren projeye gösterdiği inanç ve destek, bu kadar kısa sürede festivalin ortaya çıkması ve çalışmaların hızla devam etmesine büyük katkı sağladı. Muğla Belediyesi, festivalin il genelinde tanıtımına destek olurken, Muğla Ticaret Odası ulusal basın ayağında desteklerini sürdürüyor. Datça Kaymakamlığı etkinlikleri renklendirmek için farklı aktiviteler ayarlanması konusunda destek veriyor. Resmi destekçilerin yanısıra Şenkaya markasından sponsorluk desteği alıyoruz, kendileri festivalin gerçekleşmesi için gerekli olan fonun yaratılmasında büyük bir maddi katkı sağlayarak yardımcı oluyor.

Datçalı sanatçıların festivale katılımı nasıl?
Badem Çiçeği Festivali’nin misyonu; badem çiçekleri aracılığıyla, ürünleri, sanatı, kültürü, tarihi, değerleri ile bir bütün olarak Datça Yarımadası’nın tanıtılması. Bu misyon göz önünde bulundurulduğunda, Datça’lı ve/veya Datça’da yaşayan sanatçıları bu festivalin ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz. Sanatçılarımızla görüşmelerimiz devam ediyor. Şu ana kadarki görüşmelerimizde hep olumlu geri dönüşler aldık. Bu bizi çok mutlu ediyor. Festivalin içeriğinin zenginleştirilmesi açısından sanatçılarımızın desteğini alıyor olacağız. Halkı, köylüsü, entellektüel kişileri ile elele bir Datça olarak ziyaretçileri kucaklayacağımız kollektif bir festival ortaya çıkarma hedefindeyiz.

Datçalı esnafın yaklaşımı nedir?
Lokal işletmelerin desteği inanılmaz. Oteller, restaurantlar, transfer şirketleri, tüm yerel işletmeler bu etkinliğin kış ayında Datça’ya kazanç sağlayacağının farkında ve etkinliğin gerçekleşmesi için gerekli desteği vermekten hiç bir şekilde kaçınmıyorlar.

Datça’nın tarihi ve kültürel varlığını vurgulayan ne gibi etkinlikler olacak?

Düzenlenecek turlarda, Hızırşah Kültür Evi ve Knidos Antik Kenti ziyaretleri yer alıyor. Hızırşah Kültür Evi’nde, konuyla ilgili eğitimli bir arkeolog tarafından 15-20 dakikalık bir sunum ile Datça tarihi anlatılacak. Knidos Antik Kenti’nde de yine bir rehber tarafından eski medeniyetlere, yarımadanın tarihine vurgu yapılacak.

Badem üreticilerinin festivale katılımı nasıl olacak?
Badem satışı olan markalaşmış kurumlar çadırlarda yer alarak, badem ve en öne çıkan badem ürünlerini satışa sunacak. Satışların yanı sıra; büyük badem üreticileri ve köylerde ata mesleği olarak bademcilikle uğraşan büyüklerimiz eşliğinde düzenlenecek söyleşiler ile Datça Bademi konusunda katılımcıların azami seviyede bilgilendirilmesini hedefliyoruz.

Datça Halk/El Sanatları da festivale dahil edilecek mi?
Tabi ki. Festival alanının belki de en renkli kısmını el sanatları oluşturacak. İlçemizde bu alanda birbirinden orijinal çalışmalar var. Bu çalışmaların çoğu, panayır alanlarında yer alarak ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Engelim Olmayın Derneği atölye çalışmalarında ortaya çıkan ürünler de panayır alanında yerini alacak. Datça’ya ek olarak, Köyceğiz, Fethiye, Akyaka gibi çevre beldelerden de panayır alanlarına katılım sağlanacak.

Festival için Datça’ya gelip turistik turlara, Badem Çiçekleri Fotoğraf Yarışması’na katılmak, festival hakkında detaylı bilgi edinmek, halk sanatları ve el becerileri standlarında yer almak istiyorsanız festivalin web sitesini ziyaret etmelisiniz. Tıklayın..

2 Yorumlar
  1. Demet Fikirdanis diyor

    Aydınlatıcı bir söyleşi olmus.Sana ve Özge'ye teşekkürler.Basarılı bir festival olsun ve arkası gelsin.

  2. Ayşe Gülay Hakyemez diyor

    Sıkı hazırlanıyorlar. Güzel şeyler olacak gibi..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.