Ozan Ünal’dan “Çünkü Bu Bir Oyun”

0 72

OZAN ÜNAL

“Çünkü bu bir oyun”  Heykel Sergisi

21 Ekim – 21 Kasım 2020  tarihleri arasında Galeri Selvin – Arnavutköy’de

“…Birgün sağ elime geldi kadının kendi gibiliği. Sol elime geldi erkeğin kendi gibiliği… Değdirdim…Uzaklaştırdım. Birleştirdim… Ayırdım. Ekledim… Çıkardım. Oynadım kendileriyle; kendi kendileriyle. Birileriyle; birbirleriyle…”

Ozan Ünal sadece bir kadın ve bir erkek figürden türeterek öykülediği heykellerinden oluşan “çünkü bu bir oyun” sergisinde; Adem ve Havva’dan beridir kendimize ve birbirimize oynadığımız; belki bazen esneyen gerilen,  hatta dönüşen ama hiç değişmeyen oyunları izleyip yorumluyor.

Romantizmin çevresinde gezerken; yer yer oyuna dahil olmaktan, dahası alışkın olduğu tasarım ve üretim disipliniyle oynamaktan; kendi oyununun da keyfini çıkarmaktan geri durmuyor.

 

OZAN ÜNAL 1974 yılında İzmir’de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini İzmir’de aldıktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Grafik Bölümü’ne girdi. Bu bölümü yarıda bırakarak aynı fakültenin Moda ve Aksesuar bölümüne geçti. Eğitimi sırasında Beymen Academia Tasarım Yarışması, Deri Günleri Tasarım Yarışması gibi tasarım yarışmalarında ödüller aldı. Merkezi Danimarka’daki SAGA International Design Center Young Designer Seminar’da Türkiye’yi temsil etti. 2000 yılında “Sınırlandırılmış Hayalgücü-Tasarımcı Bakış Açısı” teziyle mezun oldu. 2001 yılında İzmir Karşıyaka’da Atölye Pi Tasarım ve Sanat Atölyesi’ni kurdu.

İstanbul ve İzmir’de kişisel sergiler açtı. Art NewYork, Art Miami gibi uluslararası fuarlarda eserleri sergilendi. Halen İzmir de kendi atölyesinde ağırlıklı olarak heykel  olmak üzere çeşitli disiplinlerde sanatsal çalışmalarına devam etmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.