İstanbul’da yeni bir sanat alanı: ANTIDOT Art Loft ve ilk sergisi “ONE/BİR”

0 66
“ANTİDOT Art Loft”, dokuz sanatçının bir araya geldiği yeni bir oluşuma ev sahipliği yapıyor. Resim, heykel, fotoğraf, endüstriyel tasarım gibi farklı disiplinlerden 26 eserin olduğu ilk sergi “ONE/BİR” ise, kolektif bir yeniden inşa sürecinin ürünü.

Sanatçı Mansur Tansu Gülaydın’ın 2015 yılında İstanbul’da açtığı atölyesi Antidot, bu yıl dokuz sanatçıdan oluşan bir projeye ev sahipliği yaparak bir Art Loft’a dönüştü. Farklı disiplinlerin bir aradalığı ile temellenen kolektif yaklaşımın ilk projesi ONE/BİR sergisi.

 

Ressam Mansur Tansu Gülaydın’ın bir grup sanatsever arkadaşının desteğiyle Armutlu’da kurduğu “Antidot”, 250 metrekarelik alanıyla hem atölye hem de sergi alanı olarak kullanılabiliyor. Antidot’u farklı sanatçılara açma ve birlikte çalışma fikrinden doğan Antidot ve bu oluşumun ilk yansıması da ONE/BİR Projesi.. Sergide dokuz sanatçının (Enis Malik Duran, Mansur Tansu, Gülen Eren, Barış Aras Elif Çakırlar/Flufoto, Hüseyin Arda, Emilie Gotmann, Hakan Poyraz, Gürkan Çanakçı) resim, heykel, fotoğraf ve endüstriyel tasarım alanlarından toplam 26 eseri yer alıyor.

Daha önce Laps Out Beyoğlu ve Maslak UniqPendulum sergilerini yapan, ayrıca her yıl kendi atölyesinde iki özel sergi tasarlayan Mansur Tansu, farklı disiplinlerden sanatçıların bir araya geldiği bu yeni oluşum için “Bu, aslında bir sanatçının atölyesini/alanını diğer sanatçılara sergi mekânı olarak açma etkinliği” diyor:  “Bu,belki de sanatçı inisiyatifi olmaya doğru gidebilecek bir hareket. İleride Antidot’u farklı sanatçılara, öğrencilere açmayı da düşünüyoruz. Sadece sergi alanı olarak değil, çalışma alanı olarak da burası çok sanatçılı Art Loft kimliğiyle yaşamaya devam edecek.”

Projenin mimarlarından Enis Malik Duran ise bu ortaklığı “alttan alta yürüyen bir duyumun gövdeleşmiş hali” olarak tanımlıyor: “Burada yer alan sanatçılar eserlerin plastiğine önem veren, duyumsamayı görselleştirmeye çalışan ve görünenin ötesindeki imgelemi çağıran anlayışa sahipler. Ve bu en temel ortak payda olarak bizi güçlü kılarken farklı disiplinlerde çalışan bu sanatçıların işleri yan yana geldiğinde de güçlü bir bütünlük oluşturabiliyor.”

Antidot için bu bir başlangıç, o yüzden serginin adı ONE/BİR. Ancak bu serginin başlangıç ve bitiş tarihi yok. Bir sonraki projeye dek sergide yer alan çalışmalar bazen değişerek projenin dinamizmini canlı tutacak. Oluşum “antidotistanbul.com” ile de bağımsız tavrını daha görünür kılmayı amaçlıyor.

http://antidotistanbul.wix.com/antidotistanbul
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.