İstanbul’dan Avustralyalı bir müzisyen geçti… Aylin Eser’in sesini mutlaka dinlemelisiniz…

0 108

Aylin Eser’i Lokomotif Kültür ve Sanat Derneği’nin geçen seneki sokak şenliğine katılanlar hatırlar. Nefis bir konser vermişti.. Avustralyalı güzel müzisyen ile dostluğumuz İstanbul’da başladı. Melbourne’da devam eder mi? İnşallah. Onu dinlemek yaşam sevinci veriyor insana. Sesi güzel, kendi güzel sanatçıyla röportajımızı okumadan önce fotoğrafını tıklayıp sesini dinleyin hele… 


Müzik nasıl girdi hayatına?
Müzik her zaman hayatımda vardı. Daha annemin karnındayken hem Türk hem Batı müzikleri dinletilmis bana… Babamın, babaannemin ve amcamın da çok güzel sesleri vardır. Biz ne zaman biraraya gelsek hep bir Türk Sanat Müziği faslı olur evimizde. Bu nedenle müzik adeta damarlarıma işlemiş. Hatta müziksiz bir gün geçirdiğimi hatırlamıyorum.. 

Hangi tür parçalar seçiyorsun söylemek için? Genellikle indie pop tarzında… Blues, jazz, Türk Sanat Müziği ve pop söylemekten de çok zevk alıyorum. 

Sadece şarkı söylemiyorsun bildiğim kadarıyla.. Beste yapıyor musun? 
Ben Avustralyalı kompozitör ve müzisyen Will Larsen ile çalısıyorum. Kendisi Aria odülü kazanmış başarılı bir müzisyen. Aria ödülü, Amerika’nın Grammy ödülü ile eşdeğerde bir Avustralya müzik ödülüdür. 2009 sonunda tanıştık Will ile… O zamandan beri beraber calışıyoruz. Will müziği yazıyor ve kayıtlarımızdaki bütün enstrümanları çalıyor, ben ise söz yazıyorum ve söylüyorum. Şarkılarımız indie pop tarzındadır. Aylin Eser hem benim, hem de grubumuzun ismidir.

Şarkı sözlerin de var… Neler anlatıyor genelde?
Şarkı sözlerim hayattaki deneyimlerim ve felsefelerim ile ilgilidir. Konu aşk da olsa, hayat da olsa mutlaka kendi yaşamımdan oluyor. Söz yazıp o sözleri şarkı olarak ifade edebilmek beni çok mutlu ediyor. Yazdığım sözlere, şarkı söylerken hissettiğim duyguları katabilmek beni özgür ve mutlu hissettiriyor..

Menejerin var mı? Nasıl bir işbirliğiniz var?
Resmi bir menejerim yok şu an. Ama Will o işleri de üstlendi şimdilik. Çok rahat ve keyifli bir isbirliöimiz var. Bizi ve hedeflerimizi anlayan iyi bir menejer bulana kadar böyle devam ettirmeyi düşünüyoruz.

Yeni bir albüm çalışman olacak mı?
Evet. 2014 ortası gibi Itunes’de bir albüm çıkartmayı düşünüyoruz. Şu an 4 şarkılık EP’imizi bulabilirsiniz Itunes’de. Albüm çalışmalari iyi gidiyor. Will ile yazdığımız şarkılar 30’u buldu. Şarkımız var. Onlar üzerinde son çalışmaları yapıp albüm için seçim yapmamız gerekiyor. Bu seçim süreci en zor süreç olacak. Birbirine en uyumlu şarkıları bulup albüme koymak istiyoruz. Her şarkının bir anısı veya bizde uyandırdığı özel bir duygusu oldugu icin secim sureci zor olabilir.

Kliplerin çok tıklanmış.. Ufukta bir konser görünüyor mu?
Evet.. 2014 de konserler ve sene sonuna doğru bir tur düşünüyoruz. Konserlere ilk etapta Melbourne’de başlayıp oradan Amerika’ya ve Avrupa’ya açılmak hedefimiz.

İstanbul’da tanıştık seninle.. Şimdi gidiryorsun… Nerede yaşamaya karar verdin?
Ben Melbourne, Avustralya’da doğup büyüdüm. Hayatımın çoğunu orada geçirdim. 2010’da bir Istanbul macerası yaşama isteği doğdu içimde ve Haziran’da İstanbul’a taşındım. İstanbul’u tanıdım ve çok ama çok sevdim. Melbourne’a geri taşınma kararım bu sevginin azaldığına işaret değil. Sadece şu anki hayatımın akışı bunu gerektiriyor. Daha faydalı olacak.

Melbourne-İstanbul kıyaslaması yapabilir misin?
Melbourne ve İstanbul bence siyah ve beyaz kadar zıt şehirler. Melbourne’de büyük şehir olmasına rağmen, daha sakin ve düzenli bir yaşam var. İstanbul ise hareket ve kaos dolu.  Melbourne İstanbul’a göre çok genc bir şehir. Avustralya’nın 1770’lerde keşfedildiği söyleniyor İngilizler tarafindan..  İstanbul ise çok daha eski bir tarihe sahip. Bu kesinlikle hissediliyor İstanbul’un sokaklarında gezinirken..

İstanbul’u 5 duyunla tanımlamanı istesem?
İstanbul’a bakmak ve gerçekten bütün farkındalığınla görmek dünyanın en güzel bakışından biridir bence. İstanbul’u duymak en güzel Orhan Veli’nin “İstanbul’u Dinliyorum” şiirinde anlatılmış. İstanbul’u duymak bu şiir gibi..

Sahilde balık ekmek veya Boğaz manzarasıyla midye dolması yemektir herhalde. İstanbul’u tatmak onu her haliyle, her mevsimiyle doyasıya yaşamaktır. Fırından geçerken taze ekmek kokusudur İstanbul’u koklamak. İstanbul’u hissetmek baharda Moda Burnu’nda oturup rüzgarın tenini okşadığını hissetmektir.
İstanbul için bir hayal projen var mı?
Benim bir çok hayal projem var. İstanbul’da konserler verip kendi müziğimi tanıtmak, gelecekte bir Türk Sanat Müziği konseri vermek hayallerimin arasında..
Mutluluk ve sanat ilişkisi hakkında neler söyleyebilirsin?
Sanat mutluluktur zaten. İlişkileri yok. Çünkü ikisi aynı şey. İnsan yaratıcılığını kullandığı zaman zaten mutludur diye düşünüyorum. Hüzün dolu olsa bile, onu yaratıcılığıyla sanata dökmek o hüznün içerisinde mutluluktur.

An Australian musician passed through Istanbul… You must have a listen to the voice of Aylin Eser..

 
Those of you who visited last year’s Lokomotif street festival will remember Aylin Eser. She held a stunning concert. The beautiful Australian musician and I became friends in Istanbul. Will it continue in Melbourne? I hope so. Listening to her gives a person a sense of joy for living. Before reading the interview about the beautiful singer with the gorgeous voice click on her photo and have a listen yourself..
 
How did music enter your life? Music has always been a part of my life. Even while I was still in her tummy my mother had me listening to both Turkish and Western music. Also, my grandmother, father and uncle have beautiful voices. Whenever the family gets together we always include a singing session comprising of classical Turkish songs. These are some of the reasons why music has penetrated deep within my veins. I don’t ever remember spending a whole day without music.

What type of songs do you choose to sing? 
The songs i choose to sing are generally in the style of indie pop. However i also enjoy singing songs from genres such as blues, jazz, Turkish classical and pop.

From my understanding you don’t just sing.. Do you write songs also?
I work together with Australian composer and musician Will Larsen. He is a successful, Aria award winning musician. The Aria is the Australian equivalent of an American Grammy award. Will and I met at the end of 2009 and we have been working together ever since. Will writes the songs and plays all the instruments on the recordings whereas I write the lyrics and sing. Our songs are of the indie pop genre. Aylin Eser is my name as well as the name of our band.

What is the main theme of your lyrics? What do they express? 
My lyrics are generally about my own life experiences and philosophies. Whether they be about love or life, there is always a contribution from my own life somewhere in the lyrics. To be able to write lyrics and then be able to express them through singing makes me very happy. It makes me feel free and pleased to be able to add the emotions I am feeling to the lyrics I write as I sing.

Are you planning to work on an album?
Yes. In mid 2014 we plan on releasing an album on iTunes. We currently have a 4 song EP available on iTunes. Our album work is going well. We currently have 30 songs that Will and I have written together. Once we tie up the loose ends with those we need to choose which songs we want on the album. This will probably be the most difficult part of the process because we want to choose the most compatible songs for the album. Each song has a memory or a special emotion that it awakens therefore choosing could be a difficult process.

Do you have a manager? What kind of work relationship do you have?
I don’t have a formal manager at the moment so for the time being Will has taken over in that department. We have a very comfortable and pleasant working relationship. Until we find a good manager that understands us and our goals we plan to continue working in this manner.

You have a high number of hits on your songs.. Are there any upcoming concerts?
Yes we plan on holding some gigs next year as well as a tour towards the end of 2014. We are planning on playing some gigs in Melbourne and then aim to move on to The States and Europe.

We met with you in Istanbul.. Now you are leaving.. Where are you planning to live?
I was born and raised in Melbourne, Australia. I have spent most of my life there. In 2010 a voice inside me pushed me towards having an Istanbul adventure so in June of that year i moved to Istanbul. I got to know Istanbul and fell in love with it. My decision to move back to Australia is not a sign that this love i feel for Istanbul has lessened. It appears however that this decision would be more beneficial for the current flow of my life.

How would you compare Melbourne to Istanbul?
Melbourne and Istanbul are as opposite to one another as black is to white. Even though Melbourne is a big city also it is more quiet and organised. Istanbul on the other hand is full of action and chaos. Melbourne is a very young city compared to Istanbul. Australia was formally discovered by the English in 1770. Istanbul has a much older history and you can definitely feel this as you roam through its streets.

What would you say if i asked you to describe Istanbul with your 5 senses?
Sight: To see Istanbul and really glance at it with full awareness is in my opinion one of the most beautiful glances you could give to this world.
Hearing: I think that listening to Istanbul has been best described by Turkish poet Orhan Veli in his poem ‘I am listening to Istanbul’. I think to hear Istanbul is exactly what is described in this poem.
Taste: To eat a fish bread roll or stuffed mussels with a view of the Bosphorus is to taste Istanbul in my opinion. Also to live Istanbul fully, in any state and every season, is to taste Istanbul.
Smell: The smell of fresh bread as you pass by the bakery is to smell Istanbul.
Touch: To feel Istanbul is to sit at the Moda peak in Spring or Autumn and feel the wind caress your skin.

Do you have any dream projects regarding Istanbul?
I have lots of dream projects. Holding concerts, introducing my music, as well as holding a classical Turkish music concert are all among my future dreams regarding Istanbul.

What would you say about the relationship between the arts and happiness?
The arts are happiness. They don’t have a relationship because they are the one and the same. I believe that when a person uses their creativity they are already happy. Even if they are full of sadness as they use their creativity to express through art, i believe that in that moment they create happiness within their sadness.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.