Derviş dansçı Ziya Azazi’den Datça’da “Dön/Yüz/Yürü” atölyeleri yakında..

1 167

Derviş Dansçı olarak tanınan Ziya Azazi, 23 – 28 Nisan haftasında Datça’da  “DIP Spin/Swim/Hike” atölyeler dizisini sunacak.

“DIP (Dervish In Progress)”, dönüş aracılığıyla fiziksel farkındalık, düşünsel anlayış ve duygusal hassasiyeti artırıp hayatta daha büyük hedeflere ulaşabilmek niyetiyle mekan ve zaman önerir. Dönüş; beden, zihin ve duyguların harekete geçirilmesine ve kademeli olarak derin benliğe yönelmeye yardım eder. Böylelikle kişilik, hayat ve varoluş hakkında olağanüstü bir keşif olur ve düzenli tekrarlarla her anlamda esneklik, tutarlılık ve öngörü gücünü artırır.

Dön/Yüz/Yürü anlamını taşıyan “DIP Spin/Swim/Hike” atölyeleri daha büyük bir anlayış için, beden, zihin ve kalbin gerçek potansiyellerini görmeye olanak sunmaktır. Dönüşte deneyimlenen çeşitli hız, frekans ve yoğunluklar bireylerin kişisel, yerel, global ve hatta evrensel konuları daha iyi kavramalarına olanak sunarken, Datça’nın mükemmel ve cömert doğasında yapılacak yürüyüş ve yüzmelerle tüm yaşananların özümsenmesini ve içselleştirilmesi niyetlenmektedir.

“İnsan hayatı boyunca kültürünü, davranışını, kendi bedenini, yaşayış biçimini, politikasını, yani aklınıza gelecek her enstrümanını bir şekilde güncellemiştir. Ama buna karşı çıkan önemli bir yüzde de olmuştur.
Her şeye rağmen “değişim” her zaman kazanmıştır. Hiçbir zihin ve hiçbir insan buna karşı çıkamamıştır.
Değişimin karşı konulmazlığı bu kadar gerçekken, hiçbir yerde muhafazakâr olunmaması gerektiği düşüncesindeyim. Dikkat edilmesi gereken şey, eski nesillerin becerilerini anlamak ve korumaktır.
İnanç formatımız; eski uygulama biçimleriyle yapıldığında, günümüz zihni ve yaşayışı için çok dar,
çok ağır ve hammaliyesi yüksektir. Bu, eski bir bilgisayarda çalışmak gibi.
Size yetmez. Bu anlamda içinde olduğumuz konuyu da günümüze taşımalıyız.”
-Ziya Azazi –  (Fotoğraf: Deniz Akgündüz)

Ziya Azazi kimdir?
1969 yılında Antakya Türkiye’de doğdu. 1986-1991 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Madencilik Fakültesi’nde eğitim gördü ve bu sırada jimnastik eğitimi aldı. 1990’dan 1994’e kadar İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda ilk koreografik çalışmalarını yaptı.

​1994-1998 yılları arasında Tanz Atelier Sebastian Prantl (TAW), Tanz Hotel ve Willi Dorner ile birlikte çalıştı. 1999’da Viyana’da “Unterwegs Tabula Rasa” adlı solo performansını sahneledikten sonra Summer Dance Week Vienna (Dance Web) tarafından bursla ödüllendirildi ve kendisine Ballet İnternational Dergisi tarafından “Avusturya’da Yılın En Çok Öne Çıkan Dansçısı” ünvanı verildi.

​1999’da ilk kez geleneksel sufi dansını araştırmaya başladı.Bu dansı farklı koreografilerle yorumlayarak “Work in Progress I” (2001), “Work in Progress II” (2003) solo koreografilerini oluşturdu. Bu süreçte Vienna Volksoper, Theaterhaus, Stuttgart ve Grand Théâtre de Genevre ile çalışmalarına devam etti.

Bu yıllarda geleneksel danslara olan ilgisini sürdüren sanatçı, bu danslardan edindiği deneysellik ve tekrar bilgisini kendi sanatsal ve duygusal yönelimleriyle birleştirdi. Bu dönemin ürünleri olan “Dervish in Progress” (2004) ve “Azab” (2005) adlı iki solo çalışmasını, daha sonra birleştirerek“Dervish” adlı eserini oluşturdu.

Solo dansının gücünü; devam eden araştırmalarıyla zenginleştirirken, farklı disiplinlerle etkileşim halinde kalmayı da sürdürdü. Bu dönemde Fransız Müzisyen Serge Adam’la birlikte“Icons” (2007) adlı projesini geliştirdi. Bu projede, ikonlaşmayı ve geleneksel ile kurulan ilişkileri sorguladı.

Geleneksel ile ilgili sorgulamaları, tekrarın nitelikleri ve yaşam döngüsü üzerine uzun yıllar süren araştırmaları, onu solo dansına ateşi eklemeye yönelti. Ateşin doğal özelliklerini dansıyla harmanlayan sanatçı, bu süreçte ortaya çıkan çalışmasına “Ember” (2010) adını verdi.

Ateş ile olan etkileşimi, dönüş hareketi üzerine çalışmaları ve döngüsellik kavramı üzerine düşünceleri “Energy”(2012) adlı projesinin oluşmasını sağladı. Bu projesinde, yine farklı disiplinlerle çalışmayı tercih etti; enerjinin sonsuz dönüşümünü ve onun estetiğini seyircisiyle paylaştı.

Sanatçı, son projesi “Bolero” (2014) da ise, Ravel’in müziğindeki muhteşem tekrar döngüsü ile kendi dansının estetiğini birleştirdi. Bu solosunda yıllar içinde geliştirdiği tüm tekniği yansıtmanın yanı sıra teknolojinin imkanlarını da kullanarak seyircisine farklı bir dans dinamiği sundu.

Kariyeri boyunca dansçı ve koreograf olarak bir çok ürün ortaya koymasının yanında, workshoplara da çok önem verdi. Zaman içerisinde edindiği tüm tecrübeleri aktarmaya çalışarak, insanların sınırlarını genişletmesinde ve kendi içlerindeki gücü keşfetmelerinde rehberlik etmeye çaba gösterdi.

Çoğumuz hayatımızı bilincimizle yönlendirdiğimizi sanırız, ama aslında bizi bizden çok bilinçaltımızdaki kalıplar yönetir: Çocukluğumuzda edindiğimiz korkular, yaşadığımız travmatik olaylar vs. bugünkü duygu ve düşüncelerimizi etkileyerek bilincimizin özgür olmasını engeller. Ziya Azazi dönme yöntemiyle bilinçaltına ulaşarak bilinci temizlemeyi ve bu şekilde insanın negatif yüklerinden ve duvarlarından kurtulup, duygusal anlamda özgürleşebileceğini keşfetmiş.

Azazi, Sufizim’i sadece bir felsefe değil, aynı zamanda insanın kendi potansiyel gücünü keşfedebileceği bir vücut egzersizi olarak tanımlıyor. Sufizim ve Mevlevilik etkileri hissedilse de, Derviş atöylesinin herhangi bir dini bir boyutu yok.

Viyana’da yaşayan sanatçı, yeni projeler üretmeye ve workshop çalışmalarına devam etmektedir.

 

Jimnastik, dans ve dönüş yolculuğunuzu anlatır mısınız? Çalışmalarınız nasıl bir gelişim ve değişim geçirdi?

Projelerinizin hangi noktasında başka insanlar da dahil olabildi?

Dönüş hareketini esinlendiğiniz Sufi felsefesinin çalışmalarınıza katkısı nedir?

Dans yaşamınızın hangi safhasında “dönüş”ün faydalarını keşfettiniz?


Datça ‘da yapacağınız dön/yüz/yürü etkinliğiniz neler vaad ediyor? Bu atölyeyi bugüne kadar nerelerde gerçekleştirdiniz?

Beden, zihin ve duygular “dönüş” hareketiyle nasıl etkilenmekte?

Döndükten sonraki baş dönmesi neden oluşur?

1 yorum
  1. Sevgi izberk diyor

    Tebrik ederim mükemmel ötesi Başarılarınızın devamını dilerim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.