Oğuz Tığlı: “Çalışmalarımda Datça’nın doğasının katkısı büyük!”

0 232
 
Oğuz Tığlı, Datça’ya yerleşmiş ilk sanatçılardan.  25 yıl önce gemileri yakıp İstanbul ve Ankara’daki yaşamını bırakıp gelmiş Datça’ya..  Suluboya resimlerini bilmeyen yok.  Datça’da yaşamaktan mutlu: “Bazen Datça dışına çıkıyorum. Ama işimi bitirir bitirmez bir şeye binip Datça’ya hemen geri dönüyorum. Çalışmalarımda doğayı ve onun güzelliklerini çalışmayı seviyorum. Bu konuda bana en çok yardımı da Datça doğası veriyor. Her ne kadar açgözlülükle onu tahrip ediyorsak da hala bize sunduğu güzellikler var ve olmaya devam edecek.”
 
Son çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz? 
Son çalışmalarım diye bir şey yok. Şimdilik devamlı çalışıyor ve üretiyorum. Bu aralar seneler önce yaptığım resimlerimi yeniden gözden geçirip, ya yeniden çizip çalışıyorum veya kaldırıyorum. Yani biraz resimlerimin özeleştirisini yapıyorum.

Suluboya zor ama çok keyif veren bir resim tekniği değil mi? 
Suluboya zor zanaat. Diyelim ki bir rengi yanlış vurdum. Gitti bütün çalışma… Yani düzeltmenin imkanı yok. Mecburen yeni bir kağıt çekip, yeniden çizip boyayacaksın. Bunun yanı sıra O’nun -yani suluboyanın- insanlara verdiği bir mutluluk var. Çalışırken gittikçe seni sarar ve renkler çoğaldıkça daha çok mutlu olursun.

 
Yaratıcılığınızı tetikleyen, ilham kaynaklarınız neler? 
Yaratıcılığı tetikleyen unsurlar ve ilham kaynaklarım.. Doğa en büyük yardımcıdır.. Benim çalışmalarımı ele alırsak bilhassa dört mevsim, yaratıcılığı tetikleyen olaylar yaratır ve sunar. Sanatkar  en mutlu edeni bulup çıkarır.

Beğendiğiniz sanatçılar kimler?
Sanatkarlar arasında ayırım yapamam. Her gerçek sanatçının çalışması güzeldir. Bazılarını az veya çok beğeniriz. Bazıları bize hitap eder veya etmez. Ama hepsinde de dürüst bir üretim çalışması mevcuttur.

 
Sanat ve mutluluk arasında nasıl bir ilişki vardır sizce? 
Sanat inceliktir. İlk çağlardan beri insanlar bir sanat eseri karşısında, ister istemez eserin verdiği incelikten etkilenmişlerdir. Ruhları dinlenmiş, duyguları çoğalmış ve yaşamdan daha çok keyif almaya başlamışlardır.

Sanat ve sanatçı tanımınız nedir? 
Sanatçı, çalışmaları ve yaşamı ile toplumu doğru yolda etkileyip onu bir noktadan alıp diğer bir noktaya yücelten biri olmalıdır. Sanat ise, insan yaşamındaki vazgeçilmez unsurlardan biridir. Günümüzde sanat her ne kadar bazı ülkelerde doğru olarak kullanılmıyor ve öğretilmiyor ise de, zaman doğruyu, yanlışı ayırt etmesini bilip kötüyü silecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.